Ο Μιχάλης Γκανάς συζητά με τους μαθητές της Α΄ Λυκείου

Με αφορμή την επίσκεψη του ποιητή Μιχάλη Γκανά στο σχολείο μας, οι μαθητές της Α’ Λυκείου αποφάσισαν να προσεγγίσουν τη διαδικασία της συνάντησης μαζί του με τρόπο δημοσιογραφικό. Κατέγραψαν λέξεις-κλειδιά που προέκυψαν από τη μελέτη του έργου του και από την παρακολούθηση του ντοκιμαντέρ "Με λίγο φως στους ώμους" και ζήτησαν από τον Μιχάλη Γκανά να τις σχολιάσει, καταγράφοντας τις απαντήσεις του.

Ποίηση: Δύσκολος ορισμός. Τέχνη που απελπίζει, αλλά περιγράφει συναισθήματα και γεγονότα που δύσκολα ερμηνεύει ο άνθρωπος. Μάνα, μητριά, ερωμένη, σύζυγος.

Δημοτικό τραγούδι: Πολύ σημαντικό αλλά όχι ευρέως αναγνωρισμένο είδος. Είναι γραμμένο στο DNA των Ελλήνων, ακόμη και αν δεν το ξέρουν.

Όμηρος: Ο Όμηρος χαρακτηρίζεται σπουδαίος δάσκαλος. Τα έργα του είναι από τα μεγαλύτερα μνημεία του ελληνικού πολιτισμού. Πρόκειται για τον μεγάλο μου δάσκαλο. Έμαθα πολλά από αυτόν.

Πατρίδα: Γιάννενα, Ουγγαρία, Αθήνα. Οι δύο τελευταίοι μετατράπηκαν από προσδιορισμοί σε πατρίδα με τη ζύμωσή τους μέσα μου. Ειδικά η Αθήνα, την οποία ως εσωτερικός μετανάστης την αντιμετώπιζα αρχικά ως εχθρική πόλη. Μια πόλη που άργησα πάρα πολύ να την αγαπήσω. Έφτασε κάποια στιγμή να μην ανήκει σε κανέναν. Μέσω των παιδιών μου, όμως, την αγάπησα. Είναι η δεύτερη μου πατρίδα.

Μάνα: Είναι μια βαθιά σχέση. Την έχασα στα 58 της. Νιώθω ότι δεν έκανα όσα ήθελα μαζί της.

Πατέρας: Σχέση ανταγωνιστική που οφείλεται σε πολλές ομοιότητες. Καθώς μεγαλώνεις, συνειδητοποιείς πως του μοιάζεις, ενώ δεν θέλεις. Και φτάνει η στιγμή που λέω ότι θέλω να γίνω ο πατέρας του πατέρα μου.

Καββαδίας: Αγαπημένη και πρώτη επιρροή, που πέτυχε τη μετάβαση από την παραδοσιακή ποίηση στη μοντέρνα. Ο μόνος ποιητής που ήξερα, όταν τελείωνα το Γυμνάσιο, εκτός από τον Σεφέρη. Ο ποιητής που με συμφιλίωσε με την ποίηση. Ευτύχησε να τραγουδηθεί. Δικαιοσύνη για την ποιητική του αξία.

Στιχουργός: Ιδιότητα και δουλειά που συνήθως υποτιμάται. Εγώ, όμως, νιώθω περήφανος και αισθάνομαι μεγάλη ευχαρίστηση, όταν ακούω τους στίχους μου να ζωντανεύουν μέσα από τα στόματα ιδίως των παιδιών.

Νομική Σχολή/φοιτητική ζωή: Απαραίτητο πέρασμα για τη ζωή του ανθρώπου με την ανεμελιά και την έλλειψη συμβιβασμών. Αποτελεί μία ανάλαφρη εποχή πριν αρχίσουν οι υποχρεώσεις. Πέρασμα που κράτησε πολύ, δίχως αίσιο τέλος για μένα, καθώς δεν πήρα ποτέ το πτυχίο. Αδιαμφισβήτητα απαραίτητο για τη ζωή του ανθρώπου. Έρωτας, ιδέες, ανατροπές, γενικά πολύ ωραία εμπειρία.

Μεροκάματο:  Σκληρό και ζόρικο, ειδικά όταν δεν έχεις αφθονία χρόνου ή δεν τρέφεις αγάπη για τη δουλειά σου. Σκληρό, ζόρικο πράγμα, εξαρτάται από την δουλειά. Το λέει η λέξη από μόνη της. Δεν σου αφήνει χρόνο να ζήσεις. Είναι μια ιδιότητα που συνήθως υποτιμάται. Θεωρείται δευτερεύουσα. Εγώ ποτέ δεν τη θεώρησα έτσι. Πάντα με συγκινεί. Συνοδεύει τον ποιητή εξαιρετικά.

Ηδονή: Θα μπορούσα να την εικονογραφήσω. Συνδυασμός κόκκινου-μαύρου. Ένταση και απελπισία ταυτόχρονα.

Τσιγάρο: Αγαπημένος αλλά βλαβερός, φίλος, ο οποίος σημάδεψε την ποίηση μου και μου πρόσφερε απόλαυση. Ταυτόχρονα ήταν υπεύθυνος για μεγάλη ζημιά και γι’ αυτό διέκοψα κάθε επαφή μαζί του. Δε μου λείπει πια.

Λιακάδα

Λιακάδα