Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για παιδιά και εφήβους KinderDoc

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2017, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου παρακολούθησαν το ντοκιμαντέρ NOT WITHOUT US, που προβλήθηκε στο Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για παιδιά και εφήβους, KinderDoc.

Πρόκειται για ένα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζει την καθημερινότητα δεκαέξι παιδιών από δεκατέσσερις χώρες του κόσμου, που πηγαίνουν στο σχολείο με τα πόδια ή με ποδήλατο, με λεωφορείο ή skateboard, με βάρκα ή γάιδαρο. Κάποια από αυτά εργάζονται, για να βοηθήσουν τις οικογένειές τους, κάποια βιώνουν τον πόλεμο και άλλα τη μοναξιά του μοναδικού παιδιού σε κάποια απομακρυσμένη περιοχή.

«Για κάποια παιδιά δεν περνάει απλά το σχολικό κάθε πρωί».

«Κάποια παιδιά δε δοκίμασαν ποτέ σοκολάτα, ενώ δουλεύουν στις φυτείες κακάο». Δύο από τις θέσεις των μαθητών που διατυπώθηκαν στη συζήτηση που ακολούθησε μέσα στην τάξη.

Αίθριος

Αίθριος