Revolution in art

Την 27 και 28 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου επισκέφθηκαν στο περίπτερο 2 της Helexpo την πολυμεσική ψηφιακή έκθεση "Revolution in art". Με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την Οχτωβριανή Επανάσταση, η έκθεση παρακολουθεί την ανάπτυξη των τεχνών στη Ρωσία, μέσα από το έργο μεγάλων καλλιτεχνών ( Μαλέβιτς, Τατλίν, Μαγιακόφσκι,  Αϊζενστάιν), ρευμάτων και κινημάτων, παράλληλα με τις ιστορικές εξελίξεις.

Οι μαθητές μέσα από τη συλλογή έργων του Κρατικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης (Ρώσικη Πρωτοπορία), ήρθαν σε επαφή με τα μεγάλα ιστορικά γεγονότα που επηρέασαν τις παγκόσμιες εξελίξεις του 20ου αιώνα.[clear]