Λαχανόκηπος στο Σχολείο - Ερευνητική Εργασία Α' Λυκείου

Ο
ι μαθητές της Α΄ Λυκείου που συμμετέχουν από την αρχή του διδακτικού έτους 2013-14 στην ερευνητική εργασία με θέμα «Λαχανόκηπος στο σχολείο», ξεκίνησαν με τη μετατροπή ενός παρτεριού του σχολείου διαμορφώνοντας το σε κήπο. Στη συνέχεια άρχισαν και συνεχίζουν να καλλιεργούν εποχιακά λαχανικά. Παράλληλα συλλέγουν πληροφορίες για τα είδη αυτά, μαθαίνουν τη διαδικασία της κομποστοποίησης και φτιάχνουν συμπληρωματικές κατασκευές, για να δώσουν προσωπικό ύφος στον κήπο τους (ταμπέλα, σκιάχτρο, λογότυπο της ομάδας τους, κ.λ.π.). Με αυτόν τον τρόπο και δουλεύοντας με ομάδες (συν)εργασίας κατάφεραν να μεταφέρουν τη διαδικασία της μάθησης έξω από τις αίθουσες και να αποκτήσουν βιωματικές μαθησιακές εμπειρίες, που αφορούν μεν ενδοσχολικά μαθήματα, τα προσεγγίζουν όμως από μία εντελώς διαφορετική οπτική.

Τέλος, διενεργούνται προγραμματισμένες επισκέψεις και συζητήσεις με οργανώσεις και ανθρώπους που ασχολούνται με καινοτόμες καλλιέργειες και διαθέτουν ευαισθησία για το περιβάλλον και την υγεία μας.
( Εναλλακτική κοινότητα "Πελίτι" , Κοινωνικός Συνεταιρισμός στη Πιερία "Σπείρα Γης" κ.ά. )

Δείτε τα ονόματα των μαθητών που συμμετέχουν: μαθητές

Λιακάδα

Λιακάδα