Ένας σκύλος- συνοδός παιδιών με αυτισμό στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019, επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κύριος Τάκης Πετρόπουλος, εκπαιδευτής σκύλων-συνοδών για παιδιά με αυτισμό και η Άριελ, ο σκύλος-συνοδός, κατόπιν πρόσκλησης που του απηύθυναν μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου, οι οποίες είχαν παρουσιάσει εργασία με θέμα «Σκύλοι-βοηθοί», στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας. Ο κ. Πετρόπουλος μίλησε στα παιδιά για τον αυτισμό, έδειξε βίντεο, για να κατανοήσουν τον τρόπο που αντιλαμβάνεται τον κόσμο ένα αυτιστικό παιδί, παρουσίασε τη διαδικασία εκπαίδευσης ενός σκύλου-συνοδού και εστίασε στη βοήθεια που παρέχει ένα εκπαιδευμένο σκυλί στο αυτιστικό άτομο.