Εκδήλωση για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

Την Τρίτη 23 Μαρτίου 2021 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή εκδήλωση με τους μαθητές του Λυκείου και καλεσμένο τον τον Δρ. Ιστορίας του ΑΠΘ, Χατζηαναστασίου Τάσο και με θέμα τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Ο κύριος Χατζηαναστασίου προσέγγισε το ζήτημα μέσα από τις ερωτήσεις που του υπέβαλλαν οι μαθητές μας, αλλά και από τις απορίες που προέκυψαν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την εκδήλωση πατώντας σε αυτόν τον σύνδεσμο.

Ο Τάσος Χατζηαναστασίου γεννήθηκε στη Λευκωσία της Κύπρου το 1965. Σπούδασε Ιστορία και Φιλοσοφία στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης. Το 1965 υποστήριξε τη διδακτορική του διατριβή με θέμα: « Ένοπλες ομάδες αντίστασης κατά της βουλγαρικής Κατοχής της Ανατ. Μακεδονίας και της Δυτ. Θράκης, 1941-1944», το «Αντάρτες και Καπετάνιοι, Η εθνική αντίσταση κατά της βουλγαρικής κατοχής της Ανατ. Μακεδονίας και της Θράκης, 1942-1944» ενώ, ειδικά για τα γεγονότα της Δράμας, έχει συγγράψει μαζί με τον Δ. Πασχαλίδη, τη μονογραφία «Τα γεγονότα της Δράμας Σεπτέμβριος - Οκτώβριος 1941, εξέγερση ή προβοκάτσια;», που το 2004 τιμήθηκε με το βραβείο της Ακαδημίας Αθηνών. Άλλα έργα του: «Το Ηφαίστειο του Αίμου, τα Βαλκάνια μετά τον Ψυχρό Πόλεμο» (1992), «Το άλλο σχολείο, πρόταση για μια παιδεία χωρίς αποκλεισμούς από την εμπειρία διδασκαλίας στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση» (2001), «Το σύμπλεγμα της ήττας, Κύπρος και Μεταπολίτευση» (2004) και «Το σχολείο είναι γυρισμένο ανάποδα, Η γλωσσική διδασκαλία στην Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση και τα κείμενα των μαθητών της» (2011). Το 2020 κυκλοφόρησε το τελευταίο του βιβλίο, σε συνεργασία με την κ. Κασιμάτη Μαρία, «Πολεμώντας το ΄21. Οι σημαντικότερες συγκρούσεις του Αγώνα της Ανεξαρτησίας στην στεριά και τη θάλασσα, μέσα από τις πηγές». Επίσης, έχει μεταφράσει από τα ισπανικά την ομιλία του Τσε Γκεβάρα στη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1964 με τίτλο: «Πατρίδα ή θάνατος» καθώς και το «Μανιφέστο της Καρθαγένης» του Σιμόν Μπολίβαρ. Έχει διδάξει στο Πανεπιστήμιο Κρήτης, του Παλέρμου και της Κύπρου. Από το 2009 ζει και εργάζεται ως φιλόλογος στο Ναύπλιο.