• Νέα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων 5

• Νέα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων 3

CEEA - Meeting in Greece

Διεθνής Διαγωνισμός "Marco e Ippolito" - Γενικές πληροφορίες

Το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο στον ετήσιο διαγωνισμό μεταξύ σχολείων από την  Ιταλία, Ελλάδα, Γερμανία, Ρουμανία, Πορτογαλία, Πολωνία, Τσεχία, Καναδά και Σουηδία που πραγματοποιείται στην μνήμη των  MARCO & ALBERTO IPPOLITO από το Ρέτζιο της Ιταλίας και διοργανώνεται υπό την αιγίδα του εθνικού συλλόγου καθηγητών της Ιταλίας (FNISM).

Οι μαθητές διαγωνίζονται σε θέματα  πολιτιστικού, ιστορικού και κοινωνικού περιεχομένου (φωτογραφίας, ποιήματος, κειμένου, κτλ) και παρουσιάζουν τις εργασίες τους στις συναντήσεις που διοργανώνονται κάθε χρόνο σε πόλεις των χωρών που συμμετέχουν.

Σχολεία που συμμετέχουν:

“Augusto Cabrita” Portugal – “Alviksskolan” Sweden – “Centrum Edukacji” Poland – “Mircea cel Batran” Romania – “Ekpedeftiria Vassiliadi” Greece – “FNISM” Canada – “Maria Wachtler” Germany – “G.P. Pizzini M.T. Pisani” Italy – “Vaccarini” Italy – “Raffaele Piria” Italy – “G. Valalauri” Italy – “Don Quirico Ponzi” Italy – “G. B. Scorza” Italy – “Vassil Levski” Italy – “Obchodni Akademie” Czek Republic – “Zespot Szkolno” Poland