Η σκακιστική μας ομάδα στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι

Η σκακιστική ομάδα του σχολείου μας, ως Πρωταθλήτρια Ελλάδας 2020, συμμετέχει στο Παγκόσμιο Σχολικό πρωτάθλημα Σκάκι, με την παρουσία των 280  καλύτερων σχολείων του κόσμου.

Η Προκριματική και Ημιτελική φάση θα πραγματοποιηθούν διαδικτυακά υπό την αιγίδα και εποπτεία της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Σκάκι (FIDE), ενώ η τελική φάση, με τα 12 καλύτερα σχολεία, θα πραγματοποιηθεί στο DUBAIτων Η.Α.Ε., το καλοκαίρι του 2022.

Η ομάδα μας αποτελείται από τους μαθητές:

1. Γαβριήλ Οδυσσέα
  2. Μαγκαλάκη Στέφανο
  3. Στοϊμενίδη Δημήτρη
  4. Καραμίχο Μιχάλη
  5. Τσουχνικά Ορέστη
  6. Σαμψώνογλου Βασίλη
  7. Τσουχνικά Γιώργο

και αναπληρωματικό τον Σιουτόπουλο Χρήστο,

Η πρώτη (προκριματική) φάση ξεκινά τη Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2021 και ολοκληρώνεται τη Δευτέρα 1 Μαρτίου 2021. Είναι η πρώτη φορά που η σκακιστική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη συμμετέχει σε μία τόσο υψηλού επιπέδου διοργάνωση και όλοι ευχόμαστε να εκπροσωπήσει επάξια τη χώρα μας.