Συνέχεια διακρίσεων στο Σχολικό Σκάκι

Το Σαββατοκύριακο 27 και 28 Μαρτίου 2021, πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Ομαδικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε με τρεις ομάδες, δύο στο Γυμνάσιο και μία στο Λύκειο. Η πρώτη ομάδα Γυμνασίου αποτελούμενη από τους Στοϊμενίδη Δημήτρη, Μαγκαλάκη Στέφανο, Καραμίχο Μιχάληκαι Καβακοπούλου Ιουλιάνα στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδας καταλαμβάνοντας την 1η θέση. Η δεύτερη ομάδα Γυμνασίου αποτελούμενη από τους Τσουχνικά Γιώργο, Σιουτόπουλο Χρήστο, Κατσιμάνη Δημήτρη και Τερζίδη Ναταλία κατέλαβε την 3η θέση.

Είναι η πρώτη φορά που ανάμεσα σε 32 σχολεία, δύο ομάδες από το ίδιο σχολείο ανεβαίνουν στο βάθρο. Η ομάδα του Λυκείου, αποτελούμενη από τους Γαβριήλ Οδυσσέα, Γαβριηλίδη Ορέστη, Τσουχνικά Ορέστη, Νικολάκη Δήμητρα, Σαμψώνογλου Βασίλη και Λαγογιάννη Νίλη κατέλαβε τη 2η θέση. 3 ομάδες - 3 κύπελλα. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Από αύριο ξεκινάει η προσπάθεια της μικτής ομάδας γυμνασίου-λυκείου να καταλάβει μια όσο γίνεται πιο τιμητική θέση, ανάμεσα στα 120 καλύτερα σχολεία του κόσμου, που έχει προκριθεί. Αντιμετωπίζει σχολεία κολοσσούς στο μαθητικό σκάκι, όπως τα Ινδικά, των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων, τους προθαλάμους των πανεπιστημίων Hopkins, Μ.Ι.T., Sorbonne, Cambridge, Lomonosov, κ.α. Καλή επιτυχία στα παιδιά μας. Η μικτή ομάδα γυμνασίου - λυκείου αποτελείται από τους Γαβριήλ Οδυσσέα, Μαγκαλάκη ΣτέφανοΣτοϊμενίδη Δημήτρη, Τσουχνικά Ορέστη, Καραμίχο Μιχάλη, Σαμψώνογλου Βασίλη, Τσουχνικά Γιώργο και Σιουτόπουλο Χρήστο.