Μαθητικός διαγωνισμός για το Ολοκαύτωμα

Ολοκληρώθηκε ο μαθητικός διαγωνισμός δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα «Το Ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι», του σχολικού έτους 2017 – 2018.

Τρεις ομάδες μαθητών των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη δημιούργησαν ισάριθμες ταινίες σχετικού θέματος. Αναλυτικότερα στο διαγωνισμό συμμετείχαν:

Ομάδα Α ( Α’ Λυκείου ) – Τίτλος ταινίας: «Ιστορικές Αναδρομές»

Καραδάκης Απόστολος

Λόλας Χαράλαμπος

Ομάδα Β ( Β’ Λυκείου ) - Τίτλος ταινίας: «4%»

Αντωνιάδης Νικόλαος

Βαφειάδης Ιωάννης

Καραπαναγιωτίδης Ιωάννης

Ομάδα Γ ( Β’ Λυκείου ) - Τίτλος ταινίας: «Μνήμες Σκοτεινές»

Καμουτσή Βασιλική

Μυρωνίδου Ελευθερία

Χαϊδούτη Ελίνα

Η αρμόδια επιτροπή, αφού αξιολόγησε τις υποβληθείσες ταινίες με κριτήρια τη συνάφεια με το θέμα, την πρωτοτυπία, την αισθητική απόδοση και την υλοποίηση των στόχων που τέθηκαν, απένειμε στην ταινία της ομάδας Γ «Τιμητικό Έπαινο». Δίνει έτσι την ευκαιρία στις μαθήτριες της ομάδας Γ  να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εβραϊκού Μουσείου Ελλάδος, το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κρατικό Μνημείο και Μουσείο του Άουσβιτς στην Πολωνία, που θα πραγματοποιηθεί τον Απρίλιο.

Τα Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη συγχαίρουν όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες των ομάδων που συμμετείχαν στον διαγωνισμό.

Νεφελώδης

Νεφελώδης