Άλλη μια χρονιά ξεκίνησε με επιτυχίες για το σχολείο μας στο σχολικό σκάκι

Με την κατάληψη της 1ης και 3ης θέσης των ομάδων μας στο Ομαδικό Σχολικό πρωτάθλημα Σκάκι των Γυμνασίων και την κατάληψη της 3ης θέσης της ομάδας του Λυκείου, ανάμεσα στα Γυμνάσια και Λύκεια των νομών Θεσσαλονίκης και Χαλκιδικής, ξεκίνησε η φετινή χρονιά στα σχολικά δρώμενα του σκάκι.

Συνεχίστηκε με την απόλυτα επιτυχημένη διοργάνωση που ανέλαβε το σχολείο μας, του 18ου Ατομικού σχολικού πρωταθλήματος Α/θμιας και Β/θμιας των σχολείων του κέντρου και της ανατολικής Θεσσαλονίκης, το οποίο παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες συγκέντρωσε πάνω από 400 μαθητές.

Στο πρωτάθλημα αυτό διακρίθηκαν οι μαθητές μας Στοϊμενίδης Δημήτρης 1η θέση, Τσάκωνα Μαρία 4η θέση και Καραϊσκάκης Γιώργος 5η θέση στους μαθητές Α΄ Γυμνασίου, ο Γαβριήλ Οδυσσέας 1η θέση, Τσουχνικάς Ορέστης 2η θέση, Σαμψώνογλου Βασίλειος 5η θέση και Λαγογιάννη Νίλη 1η θέση στα κορίτσια στους μαθητές Β΄ Γυμνασίου, η Νικολάκη Δήμητρα 3η θέση στους μαθητές Γ΄ Γυμνασίου και ο Δρίτσας Νικόλαος 3η θέση στους μαθητές του Λυκείου.

Το Σάββατο 2 Μαρτίου 2019, το σχολείο μας διοργανώνει τους τελικούς του Ατομικού Σχολικού πρωταθλήματος των νομών Θεσσαλονίκης-Χαλκιδικής, από όπου θα προκύψουν και οι προκρίσεις για τους τελικούς που θα πραγματοποιηθούν στην Αθήνα, στις 20, 21 και 22 Απριλίου 2019.