Επέτειος για την 28η Οκτωβρίου

Γυμνάσιο

Την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018, τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του σχολείου με τίτλο: «Το σχολείο θα παραμείνει κλειστό…».

Το θέμα της εκδήλωσης ήταν η εκπαίδευση στα χρόνια της κατοχής στην Ελλάδα γενικά,  στην περιοχή της Θεσσαλονίκης ειδικότερα, καθώς και της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, που έζησαν υπό βουλγαρική κατοχή. Παρουσιάστηκε χρονικό για την περίοδο που προηγήθηκε του ελληνο-ιταλικού πολέμου, την εισβολή και κατοχή της χώρας από τις δυνάμεις του άξονα, με έμφαση στις μαρτυρίες επώνυμων και ανώνυμων παιδιών εκείνης της εποχής και τέλος, την απελευθέρωση των πόλεων της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Λύκειο

Την ίδια ημέρα, κατά την 6η και 7η ώρα του σχολικού προγράμματος, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του Λυκείου, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας. Στη γιορτή, στην οποία έλαβαν μέρος μαθητές και από τις τρεις τάξεις του Λυκείου, παρουσιάστηκε το χρονικό των ιστορικών  γεγονότων της 28ης Οκτωβρίου 1940 και η εκδήλωση πλαισιώθηκε με τραγούδια σχετικά με τον αγώνα των Ελλήνων ηρώων και ιστορικές αναφορές για την απελευθερωτική δράση τους.

Heavy Rain

Heavy Rain