«Η Μήνα κι άλλες ιστορίες» του Στάθη Ιντζέ

Την Παρασκευή 22 Μαΐου 2020,  στο μάθημα των επιλογών (Ιστορία-Μουσική), είχαμε έναν διαδικτυακό καλεσμένο.

O συγγραφέας της συλλογής διηγημάτων «Η Μήνα και άλλες ιστορίες», Στάθης Ιντζές, διάβασε στα παιδιά τέσσερις από τις ιστορίες της συλλογής, σχολίασε τον τίτλο και τον σχεδιασμό του εξώφυλλου, ανέφερε όλους όσοι συνεργάζονται για να προκύψει ένα βιβλίο, καταλήγοντας στο συμπέρασμα ότι ακόμη και πίσω από ένα δημιούργημα λίγων σελίδων κρύβεται δουλειά χρόνων, συνεργασία ανθρώπων και σχολαστική ματιά στη λεπτομέρεια.

Τη συζήτηση παρακολούθησαν και οι μαθητές από το σπίτι σε πραγματικό χρόνο μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Teams του σχολείου μας.