Εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940

Την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική επέτειο διοργανώνοντας μία διαδικτυακή συζήτηση με τον γενικό τίτλο« Το ΟΧΙ του 1940 και η σημασία της επετείου σήμερα».

Καλεσμένος στην εκδήλωσή μας ήταν ο κ. Ραϋμόνδος Αλβανός, διδάκτορας πολιτικών επιστημών στο ΑΠΘ και επιστημονικός συνεργάτης του Ιδρύματος της Βουλής για τη δημοκρατία και τον κοινοβουλευτισμό.Είναι επίσης υπεύθυνος για τις ξεναγήσεις και τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Πάρκου Εθνικής Συμφιλίωσηςστον Γράμμο.

Προσαρμοσμένοι στις νέες υγειονομικές συνθήκες, οι μαθητές  του σχολείου και οι καθηγητές τους, συμμετείχαν διαδικτυακά στη συζήτηση από τις αίθουσές τους.