Θεατρική παράσταση - «Γουτού Γουπατού»

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021 το Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη συμμετείχε στην εκπαιδευτική δράση της Εταιρείας Παπαδιαμαντικών Σπουδών «Ο Παπαδιαμάντης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση» με το διήγημα «Γουτού Γουπατού». Το ταξίδι αυτό ολοκληρώθηκε με τον πιο όμορφο τρόπο. Την Τρίτη, 14/12/21 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση της παράστασης του διηγήματος του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη «Γουτού Γουπατού» στο αμφιθέατρο των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη, από την ομάδα του Εν Δυνάμει, έναν θίασο αποτελούμενο από 2 ηθοποιούς με αναπηρία και 4 χωρίς.

Παρά το γεγονός ότι το «Γουτού Γουπατού» δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά την 1η Ιανουαρίου του 1899, τα περιστατικά που αφηγείται εντοπίζονται σε κάθε σημερινή κοινότητα, σχολείο, χωριό ή πόλη. Ο στόχος της ομάδας να κινητοποιήσουν τη σκέψη των παιδιών σε καίρια κοινωνικά ζητήματα, όπως η αποδοχή της διαφορετικότητας, η ισότητα και η φιλία, η πάλη με τον εκφοβισμό, η επαναδιαπραγμάτευση της έννοιας της αναπηρίας ως κοινωνικής κατασκευής, επιτεύχθηκε.