Συμμετοχή του σχολείου μας στο Premio Internazionale Marco e Alberto Ippolito 2014

Ό
πως κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στο Premio Internazionale Marco e Alberto Ippolito που έγινε από τις 5-11 Μαϊου στο Reggio Calabria της Ιταλίας.

Πρόκειται για έναν Ευρωπαϊκό θεσμό που εποπτεύεται από την αντίστοιχη ιταλική ΟΛΜΕ και απευθύνεται στους μαθητές της Ευρώπης με σκοπό την αλληλογνωριμία τους, την ανταλλαγή απόψεων πάνω σε ένα κεντρικό θέμα που τίθεται κάθε χρόνο, καθώς επίσης και την ανάδειξη των καλλιτεχνικών τους δεξιοτήτων. Το κεντρικό θέμα αυτής της χρονιάς είχε τον τίτλο "Ποια Ευρώπη;" και τα παιδιά κλήθηκαν να καταθέσουν μέσα από κείμενα, ποιήματα και φωτογραφίες το όραμά τους για την Ευρώπη στην οποία θα ήθελαν να ζήσουν.
Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές, οι οποίοι και βραβεύτηκαν για το έργο τους:
Σωτηριάδου Μαρία-δοκίμιο
Τσουκανάρα Αναστασία-φωτογραφία