Ευρωπαϊκό πρόγραμμα: "Η πόλη μου μέσα απ’ τα μάτια σου".

Από 20/10 έως και 26/10/2018 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού προγράμματος "Η πόλη μου μέσα απ’ τα μάτια σου". Οι συμμετέχοντες μαθητές του σχολείου μας και των σχολείων του Βερολίνου και της Μασσαλίας διέμειναν αρχικά στο περιβαλλοντικό κέντρο στα Πορόια του νομού Σερρών, όπου λαμβάνοντας έναυσμα από την επαφή τους με το φυσικό περιβάλλον συμμετείχαν στους ομίλους δραστηριοτήτων βίντεο και φωτογραφία, μουσική και χορός και γκράφιτι.

Στη συνέχεια διέμειναν στο κέντρο της Θεσσαλονίκης και ερχόμενοι σε επαφή με μνημεία, σημεία αναφοράς της πόλης αλλά και με τους ρυθμούς της καθημερινής ζωής, δραστηριοποιήθηκαν περαιτέρω στα πλαίσια των ομίλων. Βάση και αυτής της φάσης του προγράμματος ήταν η επαφή με στοιχεία πολιτισμού της πόλης φιλοξενίας.