Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ "Birds Οver European Skies"

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ "Birds Οver European Skies" πραγματοποιήθηκε συνάντηση στο εκπαιδευτικό ίδρυμα Troskunai Kazys Inciura Gymnasium, στην περιοχή Anykščiai της Λιθουανίας, από τις 6 έως τις 10 Οκτωβρίου 2021.

Στη συνάντηση συμμετείχαν εκπρόσωποι από σχολεία της Ρουμανίας, της Πορτογαλίας, της Πολωνίας, της Ιταλίας, της Τουρκίας και δύο σχολείων της Ελλάδας, του 5ου Γυμνασίου Μυτιλήνης και των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη, που παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα. Στις συναντήσεις συζητήθηκαν και αποφασίστηκαν η στρατηγική και το χρονοδιάγραμμα για τη δημιουργία του άτλαντα παρουσίασης 300 περίπου ειδών πτηνών της Ευρώπης. Η συνάντηση έκλεισε με πολιτιστική περιήγηση στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας, Βίλνιους.