Καθιερωμένος αγώνας μπάσκετ μεταξύ καθηγητών και μαθητών

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 20/05/2019 στο Κλειστό Γυμναστήριο της Μίκρας ο καθιερωμένος αγώνας μπάσκετ μεταξύ καθηγητών και μαθητών του Λυκείου του σχολείου μας. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κέρδισαν τελικά οι μαθητές, με σκορ 49-48 έναντι των καθηγητών. Συγχαρητήρια σε όλους, νικητές και ηττημένους.

Επίσκεψη στο Μουσείο της Μέριμνας Ποντίων Κυριών

Αν κρατούσαμε κάτι από την επίσκεψη των μαθητών και των μαθητριών του Β1 Γυμνασίου, στις 19 Απριλίου 2019, στο μουσείο της Μέριμνας Ποντίων Κυριών είναι ο τίτλος του: «Κεντώντας τη μνήμη». Με κλωστές τις ζωές των ανθρώπων, μοτίβα βγαλμένα από τις χαρές τους, τα ταξίδια τους, τον ξεριζωμό τους, το πείσμα τους να ξαναρχίσουν τις ζωές τους και τελάρο εκείνο το ξύλινο στεφάνι που τεντώνει τον καμβά, για να αποτυπώσει τη λεπτομέρεια.
Κεντώντας τη μνήμη των παιδιών.

Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς

Αφήγηση παραμυθιού

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου αφηγήθηκαν, συνοδεία μουσικής, το παραμύθι Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς, στον χώρο του Αλατζά Ιμαρέτ.

Διαβάστε Περισσότερα

Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα;

Μαθητές και καθηγητές των Εκπαιδευτηρίων παρακολούθησαν, στη Μονή Λαζαριστών, τη θεατρική παράσταση «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα». Το έργο είναι βασισμένο στο ομότιτλο μυθιστόρημα του Μαρκ Χάντον και θεατρική προσαρμογή Σάιμον Στήβενς. «…Και η ιστορία ξεκινά, όντως ως αστυνομικό μυθιστόρημα. Όταν ο μικρός Κρίστοφερ, αυτό το ιδιαίτερο αγόρι προσπαθεί να ξεδιαλύνει τον μυστηριώδη θάνατο του σκύλου κάποιας γειτόνισσας. Από  τον ζήλο του  να λύσει το μυστήριο αυτό, βρίσκεται αντιμέτωπος με διάφορα αναπάντεχα μυστικά και σιγά σιγά γίνεται ο ίδιος πρωταγωνιστής σε μια ιστορία που θα αλλάξει τη ζωή του …αλλά και τη ζωή όλων των ανθρώπων γύρω του...»,σημειώνει η σκηνοθέτης του έργου Ελεάνα Τσίχλη.

Συμμετοχή στο 3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο για τη Διδασκαλία του Ολοκαυτώματος

Το Σάββατο 30 Μαρτίου 2019, μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου αφηγήθηκαν το παραμύθι «Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς» στο 3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο για τη Διδασκαλία του Ολοκαυτώματος, που διοργάνωσε ο Τομέας Παιδαγωγικής του ΑΠΘ και η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης και πραγματοποιήθηκε στο ΚΕΔΕΑ. Η αφήγηση του παραμυθιού ήταν η εκπαιδευτική πρόταση για τη διδασκαλία του Ολοκαυτώματος, όπως αυτή προέκυψε από τη διαθεματική προσέγγιση του θέματος στο πλαίσιο των μαθημάτων της Λογοτεχνίας και της Μουσικής.