Επίσκεψη στο Μουσείο της Μέριμνας Ποντίων Κυριών

Αν κρατούσαμε κάτι από την επίσκεψη των μαθητών και των μαθητριών του Β1 Γυμνασίου, στις 19 Απριλίου 2019, στο μουσείο της Μέριμνας Ποντίων Κυριών είναι ο τίτλος του: «Κεντώντας τη μνήμη». Με κλωστές τις ζωές των ανθρώπων, μοτίβα βγαλμένα από τις χαρές τους, τα ταξίδια τους, τον ξεριζωμό τους, το πείσμα τους να ξαναρχίσουν τις ζωές τους και τελάρο εκείνο το ξύλινο στεφάνι που τεντώνει τον καμβά, για να αποτυπώσει τη λεπτομέρεια.
Κεντώντας τη μνήμη των παιδιών.

Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς

Αφήγηση παραμυθιού

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2019, μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου αφηγήθηκαν, συνοδεία μουσικής, το παραμύθι Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς, στον χώρο του Αλατζά Ιμαρέτ.

Διαβάστε Περισσότερα

Ποιος σκότωσε τον σκύλο τα μεσάνυχτα;

Μαθητές και καθηγητές των Εκπαιδευτηρίων παρακολούθησαν, στη Μονή Λαζαριστών, τη θεατρική παράσταση «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα». Το έργο είναι βασισμένο στο ομότιτλο μυθιστόρημα του Μαρκ Χάντον και θεατρική προσαρμογή Σάιμον Στήβενς. «…Και η ιστορία ξεκινά, όντως ως αστυνομικό μυθιστόρημα. Όταν ο μικρός Κρίστοφερ, αυτό το ιδιαίτερο αγόρι προσπαθεί να ξεδιαλύνει τον μυστηριώδη θάνατο του σκύλου κάποιας γειτόνισσας. Από  τον ζήλο του  να λύσει το μυστήριο αυτό, βρίσκεται αντιμέτωπος με διάφορα αναπάντεχα μυστικά και σιγά σιγά γίνεται ο ίδιος πρωταγωνιστής σε μια ιστορία που θα αλλάξει τη ζωή του …αλλά και τη ζωή όλων των ανθρώπων γύρω του...»,σημειώνει η σκηνοθέτης του έργου Ελεάνα Τσίχλη.

Συμμετοχή στο 3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο για τη Διδασκαλία του Ολοκαυτώματος

Το Σάββατο 30 Μαρτίου 2019, μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου και της Α΄ Λυκείου αφηγήθηκαν το παραμύθι «Η κούκλα της βιτρίνας. Το ταξίδι μιας κούκλας από τη Θεσσαλονίκη στο Άουσβιτς» στο 3ο Πανελλήνιο Σεμινάριο για τη Διδασκαλία του Ολοκαυτώματος, που διοργάνωσε ο Τομέας Παιδαγωγικής του ΑΠΘ και η Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης και πραγματοποιήθηκε στο ΚΕΔΕΑ. Η αφήγηση του παραμυθιού ήταν η εκπαιδευτική πρόταση για τη διδασκαλία του Ολοκαυτώματος, όπως αυτή προέκυψε από τη διαθεματική προσέγγιση του θέματος στο πλαίσιο των μαθημάτων της Λογοτεχνίας και της Μουσικής.

Ο Γιώργος Σεφέρης στο …Τελλόγλειο

Την έκθεση που φιλοξενεί το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, με τίτλο «Όταν το φως χορεύει, μιλώ δίκαια. Ο Γιώργος Σεφέρης και η ποίησή του μέσα από τη ζωγραφική και τη φωτογραφία», επισκέφθηκαν μαθητές του Λυκείου στο πλαίσιο του μαθήματος της νεοελληνικής λογοτεχνίας. Προσωπικά αντικείμενα, φωτογραφίες του ποιητή, το Νόμπελ που του απονεμήθηκε το 1963, πίνακες και άλλες δημιουργίες κορυφαίων Ελλήνων εικαστικών (Τσόκλη, Βασιλείου, Γκίκα, Μόραλη, Θεοχαράκη κ.α.) που εμπνεύστηκαν από την ποίηση του Σεφέρη παρουσιάστηκαν στους μαθητές. Είχε προηγηθεί στις σχολικές αίθουσες ένα αφιέρωμα στη ζωή και στο έργο του ποιητή και ακολούθησαν δρώμενα με σκοπό την ενεργοποίηση της φαντασίας τους σε θέματα ποίησης και ζωγραφικής.