Συμμετοχή του σχολείου μας  στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων Σχ.Έτους 2021-22

Μετά από 2 χρόνια παύσης λόγω περιοριστικών μέτρων για τον κορωνοϊό, επανήλθε η δράση στους Πανελλήνιους Σχολικούς Αγώνες Λυκείων, στο διάστημα 1-15 Απριλίου 2022.  Το σχολείο μας έλαβε μέρος

201η επέτειος της Επανάστασης του 1821

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την 201η επέτειο της Επανάστασης του 1821, οι μαθητές του γυμνασίου επισκέφτηκαν κατά τάξη την περιοχή των Βασιλικών.
Στις 29 Μαϊου 1821, οι Βασιλικιώτες υπό την αρχηγία του Καπετάν Χάψα επαναστάτησαν και στις 9 Ιουνίου ο Αχμέτ μπέης των Γιαννιτσών

Διακρίσεις στους Αγώνες Επιχειρηματολογίας

Το τριήμερο 1-3 Απριλίου 2022, οι μαθητές του Ομίλου Επιχειρηματολογίας του σχολείου μας συμμετείχαν στους Ζ΄ Αγώνες Λόγου, που διοργανώθηκαν από το Κολέγιο Ανατόλια. Στους Αγώνες έλαβαν μέρος δημόσια και ιδιωτικά σχολεία από όλη την Ελλάδα.

8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Οκτωβρίου καθώς και στις 11 Νοεμβρίου 2021 η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για την Α΄ ,Β´ και Γ’ Γυμνασίου. Τα παιδιά, τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, μετέβησαν στο Αθλητικό Κέντρο Πανοράματος. Εκεί μυήθηκαν και εξασκήθηκαν σε πολλαπλές δεξιότητες, όπως 80 μ. και 300 μ. τρέξιμο, 4 Χ 80 μ. σκυταλοδρομία, άλμα εις μήκος και agility contest.

Επετειακή εκδήλωση για την 28η Οκτωβρίου

Στις 2 Σεπτεμβρίου 1944, 149 συμπατριώτες μας από τον Χορτιάτη καίγονται ζωντανοί από τους Γερμανούς και τους «Έλληνες» συνεργάτες τους.
Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου, επισκεφτήκαμε το μνημείο του ολοκαυτώματος και τον τόπο του μαρτυρίου τους, ως έκφραση ελάχιστης τιμής στη θυσία των Χορτιατινών και των εκατομμυρίων πατριωτών στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο, που έπεσαν για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας.

Οι ιστορίες συμβαίνουν σε αυτούς που μπορούν να τις αφηγηθούν

Ο «Συνδετήρας» κατάφερε να συνδέσει «10+1 πρόσωπα», που αφηγήθηκαν μία ενδιαφέρουσα ιστορία. Ο Πέτρος Κόττης, ο Στέργιος Γκόγκος, η Αλεξάνδρα Φεφοπούλου, η Μαρία Πετρίδου, ο Χρήστος Δημητρίου, ο Τάκης Πετρόπουλος, ο Στέλιος Μαλακόπουλος, ο Ηλίας Μάστορας, ο Κυριάκος Ιωσηφίδης, η Μαριάννα Πέππα και ο Σάκης Δημόπουλος αφηγήθηκαν την ιστορία τους στη δημοσιογραφική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη.

E: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οδηγός Σταδιοδρομίας