8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021

Πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Οκτωβρίου καθώς και στις 11 Νοεμβρίου 2021 η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού για την Α΄ ,Β´ και Γ’ Γυμνασίου. Τα παιδιά, τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, μετέβησαν στο Αθλητικό Κέντρο Πανοράματος. Εκεί μυήθηκαν και εξασκήθηκαν σε πολλαπλές δεξιότητες, όπως 80 μ. και 300 μ. τρέξιμο, 4 Χ 80 μ. σκυταλοδρομία, άλμα εις μήκος και agility contest.

Επετειακή εκδήλωση για την 28η Οκτωβρίου

Στις 2 Σεπτεμβρίου 1944, 149 συμπατριώτες μας από τον Χορτιάτη καίγονται ζωντανοί από τους Γερμανούς και τους «Έλληνες» συνεργάτες τους.
Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου, επισκεφτήκαμε το μνημείο του ολοκαυτώματος και τον τόπο του μαρτυρίου τους, ως έκφραση ελάχιστης τιμής στη θυσία των Χορτιατινών και των εκατομμυρίων πατριωτών στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο, που έπεσαν για την ελευθερία και την ανεξαρτησία της πατρίδας.

Οι ιστορίες συμβαίνουν σε αυτούς που μπορούν να τις αφηγηθούν

Ο «Συνδετήρας» κατάφερε να συνδέσει «10+1 πρόσωπα», που αφηγήθηκαν μία ενδιαφέρουσα ιστορία. Ο Πέτρος Κόττης, ο Στέργιος Γκόγκος, η Αλεξάνδρα Φεφοπούλου, η Μαρία Πετρίδου, ο Χρήστος Δημητρίου, ο Τάκης Πετρόπουλος, ο Στέλιος Μαλακόπουλος, ο Ηλίας Μάστορας, ο Κυριάκος Ιωσηφίδης, η Μαριάννα Πέππα και ο Σάκης Δημόπουλος αφηγήθηκαν την ιστορία τους στη δημοσιογραφική ομάδα των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη.

Συναντήσεις πολιτισμού - Θέατρο και Κινηματογράφος

Τη φετινή σχολική χρονιά, με τις ιδιομορφίες που επέφεραν τα περιοριστικά μέτρα για την αντιμετώπιση της πανδημίας, δημιουργήθηκε ένα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό περιβάλλον, το οποίο εντούτοις έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές μας να έρθουν σε επαφή μέσω διαδικτύου με εξέχουσες προσωπικότητες από διάφορους χώρους της τέχνης και του πολιτισμού.

Συναντήσεις πολιτισμού - Μουσική και Τραγούδι

Ο Όλυμπος είναι το Όλον! - Ο Πέτρος Κόττης απαντά στο ερωτηματολόγιο του Συνδετήρα.

Ο Πέτρος Κόττης, υπεύθυνος γραφείου εναλλακτικού τουρισμού που πραγματοποιεί  εκτός δρόμου εκδρομές στον Όλυμπο  συζήτησε με τους μαθητές του Ομίλου Δημοσιογραφίας των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη.

E: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οδηγός Σταδιοδρομίας