Μαθητές της Α' Γυμνασίου στο Open House

Κυριακάτικο πρωινό στη «Συνοικία των Εξοχών»

Την Κυριακή 20 Οκτώβρη 2013, οι μαθητές της α΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο του μαθήματος της συνθετικής εργασίας με θέμα την τοπική ιστορία, παρακολούθησαν τις ξεναγήσεις των εθελοντών του Open House Thessaloniki. Σταθμοί στις ξεναγήσεις μας ήταν η Κάζα Μπιάνκα, η Βίλλα Μορντώχ και η Έπαυλη Μοδιάνο, το σημερινό Λαογραφικό Μουσείο.

Ο περίπατός μας κατά μήκος της Βασιλίσσης Όλγας στάθηκε μια μοναδική ευκαιρία να ταξιδέψουμε νοερά στην πρώτη συνοικία που χαράχθηκε εκτός των τειχών και αντιπροσώπευε την καινούρια, ευρωπαϊκή Θεσσαλονίκη, στην «συνοικία των Εξοχών».[clear]