Μια τάξη …απ’ τα παλιά

Την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου 2018, η Α΄ Γυμνασίου ξεναγήθηκε στο Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στη μόνιμη έκθεση εκπαιδευτικού υλικού με τίτλο "Μάθε παιδί μου γράμματα του Θεού τα πράματα…".

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να βρεθούν σε μια σχολική τάξη του παρελθόντος, να δουν τα παλιά αναγνωστικά και να συζητήσουν για τον τρόπο με τον οποίο γινόταν το μάθημα στα σχολεία του χθες. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, με αφορμή τη μελέτη του κειμένου "Η Νέα Παιδαγωγική" του Νίκου Καζαντζάκη.[clear]