"Μάθημα ζωής" από την επίσκεψη πρωταθλητή παραολυμπιακών αγωνισμάτων στο σχολείο μας

Την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019 υποδεχτήκαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας με ιδιαίτερη χαρά και τιμή τον πρωταθλητή παραολυμπιακών αγωνισμάτων Στέλιο Μαλακόπουλο. Ο 22χρονος Θεσσαλονικιός φοιτητής της Οικονομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, αφηγήθηκε την ιστορία του στους μαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου και του Λυκείου μας.

Εξήγησε ότι πριν 3,5 χρόνια ένα τροχαίο ατύχημα με το αυτοκίνητό του είχε ως αποτέλεσμα να χάσει τα κάτω άκρα του. Παρά το σοβαρό αυτό γεγονός, αποφάσισε να ασχοληθεί με τον κλασικό αθλητισμό (στίβο), τοποθετώντας τεχνητά μέλη, και με την τεράστια επιμονή και αισιοδοξία του κατάφερε να κατακτήσει τη 2η και 3η θέση στα 200 και 400 μέτρα αντίστοιχα, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΑμεΑ του Βερολίνου, τον Αύγουστο του 2018. Επίσης, αναδείχθηκε 5ος στο Άλμα εις μήκος μικτών κατηγοριών, επίδοση που αποτελεί παγκόσμιο ρεκόρ στην κατηγορία του (Τ62, διπλού ακρωτηριασμού). Στόχος του είναι πλέον οι Παραολυμπιακοί Αγώνες του 2020 στο Τόκιο, όπου θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας. Στο τέλος της ομιλίας του ακολούθησε διάλογος με τους μαθητές, στον οποίο απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις τους.

Θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο Στέλιος μάς συγκίνησε όλους με την απλότητα, την αισιοδοξία και την ψυχική του δύναμη, υπενθυμίζοντας στα παιδιά ότι όσες δυσκολίες ή αποτυχίες συναντούν στη ζωή τους, μπορούν πάντα να τις ξεπερνούν, κυνηγώντας τα όνειρά τους. Ήταν ένα "μάθημα ζωής" για όλους μας και του ευχόμαστε ολόψυχα να συνεχίσει να μας εμπνέει με τις επιτυχίες του.

Νεφελώδης

Νεφελώδης