Εκδηλώσεις για την επέτειο του Πολυτεχνείου - 2019

Την Τετάρτη 13 Νοέμβρη 2019, με αφορμή την εκδήλωση για το Πολυτεχνείο, οι μαθητές της Α΄ και Β΄ Λυκείου επισκέφθηκαν το αντιτορπιλικό "Βέλος" που λειτουργεί ως μουσείο αντιδικτατορικού αγώνα.

Υπενθυμίζεται ότι το πλήρωμα του πλοίου τον Μάϊο του 1973 συμμετείχε στο κίνημα του ναυτικού για την ανατροπή της δικτατορίας. Την ιστορία του "Βέλους", το κλίμα που βίωναν οι Έλληνες στη διάρκεια της Χούντας, αλλά και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εκδηλώθηκε το κίνημα του ναυτικού αφηγήθηκε στους μαθητές ο αντιναύαρχος ε.α. Κωστής Γκορτζής, που διαδραμάτισε πρωταγωνιστικό ρόλο στην ανταρσία του "Βέλους", η οποία και αποτέλεσε μια από τις σημαντικότερες πτυχές του αντιδικτατορικού αγώνα.