201η επέτειος της Επανάστασης του 1821

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την 201η επέτειο της Επανάστασης του 1821, οι μαθητές του γυμνασίου επισκέφτηκαν κατά τάξη την περιοχή των Βασιλικών.
Στις 29 Μαϊου 1821, οι Βασιλικιώτες υπό την αρχηγία του Καπετάν Χάψα επαναστάτησαν και στις 9 Ιουνίου ο Αχμέτ μπέης των Γιαννιτσών

μαζί με στρατιωτικές δυνάμεις του Μπαϊράμ πασά κατέστρεψαν ολοκληρωτικά το χωριό.
Ευχαριστούμε θερμά τους τοπικούς παράγοντες για τη φιλοξενία και την ξενάγηση.
Στο λύκειο οι μαθητές/ριες είχαν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν διαδικτυακά με τον καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του ΑΠΘ, κ. Ιάκωβο Μιχαηλίδη.
Η ομιλία του προσκεκλημένου μας επικεντρώθηκε σε βασικές πτυχές του επαναστατικού αγώνα. Στη συνέχεια οι μαθητές με ερωτήσεις και παρεμβάσεις τους, συνέβαλαν στην εμβάθυνση στο περιεχόμενο και τις δυσχέρειες της επανάστασης, αλλά και αντιλήφθηκαν τη σημασία της επιστημονικής προσέγγισης των ιστορικών γεγονότων.