63ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου - 2022

Οι αίθουσες του Φεστιβάλ Κινηματογράφου  Θεσσαλονίκης στο Λιμάνι, φιλοξένησαν για μια ακόμη χρονιά τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου μας. Η Γ΄ Γυμνασίου και η Α΄ Λυκείου έζησαν στο κλίμα του Φεστιβάλ, παρακολουθώντας αντίστοιχα τις ταινίες «Η βασίλισσα της κωμωδίας» και «Πώς έμαθα να πετάω».

Συζήτησαν έπειτα με τους εκπαιδευτές του Μουσείου Κινηματογράφου για τις ταινίες και τα μυστικά της 7ης τέχνης.
Τα παιδιά της Α΄ Λυκείου παρακολούθησαν και την ταινία μικρού μήκους «Fake lake» και τη σχολίασαν με τον σκηνοθέτη της, Αναστάση Δαλλή, απόφοιτο των Εκπαιδευτηρίων Βασιλειάδη και υπεύθυνο του ομίλου ντοκιμαντέρ του σχολείου μας.